#info

Portret fotoarteterapeutyczny

Czym jest Portret fotoarteterapeutyczny? Przekornie odpowiem, że dla każdego może oznaczać, co innego.  Bez wątpienia jest to spotkanie z własnym odbiciem, ze sobą. To opowieść o sile i słabości, droga do akceptacji, sposób na odczarowanie tych aspektów ciała i przekonań na swój temat, które uwierają, jak również celebracja tego, co w sobie uwielbiamy.

Sesja portretowa to podarowanie sobie uwagi, spojrzenia, którego może kiedyś zabrakło, było go za mało lub było krzywdzące i krytyczne. Nasze ciało to pamięta. Zamiast rozkwitać – kuli się, zdarza się, że nie integruje się z wnętrzem, duszą. Z jakichś powodów nie pasuje nam do tego, kim się stajemy.

Podczas sesji możesz mi opowiedzieć o sobie, jak widzisz siebie. Jestem tam z Tobą, by Cię słuchać i widzieć, a potem wspólnie tworzyć Twój portret. Jeśli sobie na to pozwolisz staniesz się posiadaczem wielobarwnego obrazu siebie, gdzie możesz pokazać wiele swoich twarzy. Tym sposobem fotografia stanie się pretekstem do zdystansowania się do siebie, akceptacji i ukochania różnych swoich kawałków. Zdjęcia są przede wszystkim dla Ciebie. Sesja fotograficzna to fotoarteterapeutyczne spotkanie ze sobą. Bywa, że jest ona uwieńczeniem bądź początkiem odkrywania swojej wyjątkowości.

Portret fotoarteteraputyczny może być również kontynuowany, tworzony na różnych etapach życia. Może być droga poszukiwania lub symbolicznym wyborem kierunku. Gdy wiesz już dokładnie, czego potrzebujesz i kim w głębi serca jesteś, coraz mocniej czujesz swoją wewnętrzną prawdę, nadchodząca zmianę, a może nawet jakaś misję bądź powołanie, które gra w Twojej duszy, to wtedy właśnie warto zrealizować taki portret. Jest on wzmocnieniem decyzji, pokazaniem sobie i światu, że jesteś już gotowa/gotowy.

Podczas sesji możemy mieć różnego rodzaju wątpliwości, pokusy, chęć powrotu do utartych ścieżek. Może się okazać, że najtrudniej będzie o swoim marzeniu/wizji/czy nadchodzącej przemianie opowiedzieć, dać jej głos. Możliwość powiedzenia o problemie, daje szansę szansę usłyszenia odpowiedzi w środku. Postaram się wówczas być dla Ciebie wsparciem, towarzyszyć Ci w przekraczaniu tych progów/trudności. Sesja to symboliczna próba i zaproszenie mocy, spacer po nią. Podczas naszego spotkania doświadczysz, jak reagujesz, jak zachowuje się Twoje ciało i czy to już ten najwłaściwszy czas, Twój czas.

Wybrany przez Ciebie portret to powiedzenie – Jestem … . To namacalny dowód, Twoja intencja, obraz tego, że kroki zostały podjęte, że sięgasz po swoją siłę, niezależnie od tego, czym ona dla Ciebie jest. Ma przypomnieć o Twojej wyjątkowości, o drodze, która została wybrana. Ile istnień, tyle różnych pomysłów i marzeń. W każdym z nas drzemie jakaś nieodkryta bądź stłumiona moc. Warto ją przywołać.

Jak wygląda sesja?

Wstępem do sesji jest spotkanie arteterapeutyczne, którego celem jest wsparcie w nakreśleniu aktualnej potrzeby stworzenia fotografii, na której razem z osobą będzie również jej dusza/ osobowość lub po prostu obraz ważnego momentu, w którym osoba portretowana się znajduje.

Sesja jest natomiast spotkaniem ze sobą przy świadku, który czułym okiem patrzy i uwiecznia tą ważną dla Ciebie chwilę. Staram się wspierać Cię w procesie stawania się Sobą. Charakter portretu jest uzależniony od Twoich pragnień, aktualnych potrzeb, które będą wsparciem w Twoim rozwoju. Chcę razem z Tobą stworzyć prawdziwy i piękny obraz Ciebie, który będzie Ci towarzyszył i przypominał o tym jak cudownie jest być/stawać się sobą, przede wszystkim dla siebie.

Chcę taką sesję